Central Island Track and Field Meet – Bantam results

 

 

Bantam girls

100m

Denise Roy (CSS) 12.36

Brigitte Reid (CSS) 13.83

Olivia Burton (CSS) 13.84

Sarah Rosen (Kelsey) 14.67

 

200m

Denise Roy (CSS) 26.35

Olivia Burton (CSS) 28.82

Syan Johnson (Q of A) 29.48

Courtney Godolphin (CSS) 34.25

 

400m

Sara Goodman (CSS) 1:04.04

Olivia Burton (CSS) 1:06.50

Syan Johnson (Q of A) 1:12.47

Montana Prystupa (Q of A) 1:18.44

 

800m

Desirae Ridenour (Kelsey) 2:30.65

Halle Devalk Zaiss (Kelsey) 2:47.20

Clarisse Owen (Q of A) 3:05.20

Montana Prystupa (Q of A) 3:14.06

 

1500m

Desirae Ridenour (Kelsey) 5:07.28

Halle Devalk Zaiss (Kelsey) 5:48.79

Maeve Grady (CSS) 5:52.50

Sarah Rosen (Kelsey) 6:01.92

 

3000m

Desirae Ridenour (Kelsey) 11:01.00

Halle Devalk Zaiss (Kelsey) 12:27.00

Kayleigh Morris (DCS) 13:31.00

 

4x100m

Cowichan Secondary 56.33

Queen of Angels 1:01.35

Queen Margaret’s 1:01.95

 

Discus

Robin Fleming (QMS) 24.78m

Taylor Brouwer (Q of A) 18.81m

Brigitte Reid (CSS) 18.80m

Amelia Hayward (CSS) 18.41m

 

Javelin

Desirae Ridenour (Kelsey) 23.43m

Riley Hogg (Kelsey) 20.44m

Sarah Rosen (Kelsey) 18.82m

Marin McCarty (Kelsey) 17.74m

 

Shot put

Maddie Mahon (Q of A) 7.4m

Taylor Brouwer (Q of A) 6.94m

Brigitte Reid (CSS) 6.77m

Riley Hogg (Kelsey) 6.70m

 

High jump

Robin Fleming (QMS) 1.34m

Megan Kowan (Kelsey) 1.34m

Courtney Witt (Kelsey) 1.31m

Freya Caldwell (QMS) 1.25m

 

Long jump

Denise Roy (CSS) 4.52m

Courtney Witt (Kelsey) 4.27m

Sara Goodman (CSS) 4.05m

Robin Fleming (QMS) 4.00m

 

Triple jump

Jenna Howard (CSS) 8.95m

Courtney Witt (Kelsey) 8.64m

Danica Armbruster (CSS) 8.28m

Ashton Aumen (CSS) 8.13m

 

Bantam boys

100m

Nicholas Yu (CSS) 12.05

Sage Popp (CSS) 12.43

Miles Boulton (CSS) 12.51

Cole Wiltsie (Kelsey) 13.24

 

200m

Sage Popp (CSS) 24.69

Nicholas Yu (CSS) 24.77

Miles Boulton (CSS) 25.69

Owen Harvey (CSS) 25.89

 

400m

Luca Klotz (CSS) 55.61

Luke Armstrong (HCOS) 56.23

Brendan Kerwin (CSS) 59.67

Daniel Cheng (Chemainus) 1:04.10

 

800m

Luke Armstrong (HCOS) 2:14.53

Brendan Kerwin (CSS) 2:17.07

Karol Esquivel (Q of A) 2:23.00

Brandon Dougan (CAA) 2:38.95

 

1500m

Luke Armstrong (HCOS) 4:50.44

Karol Esquivel (Q of A) 4:55.01

Jeremy Kissack (Kelsey) 5:06.16

Josiah Dupont (Chemainus) 5:21.59

 

3000m

Karol Esquivel (Q of A) 10:34.96

Noah Wickham (Kelsey) 10:45.48

Jeremy Kissack (Kelsey) 10:58.26

James Ogihara-Kertz (CSS) 11:29.12

 

4x100m

Cowichan Secondary A 49.33

Cowichan Secondary B 56.23

Chemainus 58.59

 

4x400m

Cowichan Secondary A 4:08.29

Cowichan Secondary B 4:29.42

 

Discus

Graham Amon (CSS) 27.67m

Zach Waddington (CSS) 25.96m

James Ogihara-Kertz (CSS) 25.60m

Matthew Miller (Q of A) 24.99m

 

Javelin

Noah Wickham (Kelsey) 35.83m

Will Piche (CSS) 32.60m

Robert McQuillan (Q of A) 29.86m

Chris Jones (Q of A) 26.51m

 

Shot put

Zach Waddington (CSS) 10.61m

Will Piche (CSS) 10.31m

Kartik Bishnoi (Q of A) 8.57m

Matthew Miller (Q of A) 8.27m

 

High jump

Nick George (Q of A) 1.58m

Ryan Kuruvita (CSS) 1.55m

Chito Gandionco (Q of A) 1.49m

Connor Smith (CSS) 1.49m

 

Long jump

Nicholas Yu (CSS) 5.36m

Luca Klotz (CSS) 5.33m

Matthew Miller (Q of A) 4.86m

Nick George (Q of A) 4.74m

 

Triple jump

Graham Amon (CSS) 10.16m

Phillip Ouellet (CSS) 10.15m

Noah Wickham (Kelsey) 9.51m

Quillan Lindsay (CSS) 9.27m