Julia Martinusen is an enthusiastic competitor at the Youbou Regatta. She entered many events with her signature gusto. (Lexi Bainas/Gazette)

Julia Martinusen is an enthusiastic competitor at the Youbou Regatta. She entered many events with her signature gusto. (Lexi Bainas/Gazette)

Check here for all your Youbou Regatta winners

There are always plenty of prizes handed out at the annual Youbou Regatta.

Saturday, Aug. 12 was an exciting day for Youbou residents and friends.

The annual Youbou Regatta was back, offering a full day of family fun at Arbutus Park.

It all started with the parade, surely one of the shortest anywhere. But, it still draws a crowd of folks who know it’s only the start of all the events planned by Cowichan Lake Recreation and their team of volunteers.

Part of the fun is ensuring that those who want to compete get their chance so there are lots of different events during the day.

Here’s a list of the winners from the parade:

Best homemade float and best commercial float: Youbou Community Association, Lifeguards, Lady of the Lake.

Best group: Cheerleaders Violet Luchtmeyer, Clair Anderson, Tayah Ford.

Best couple: Lumberjacks Torin Ford, William Scott, Cameron Scott.

Best individual: Mr. Banana (Jackson Luchtmeyer, clown (Dana Hummel), princess (Elly Hamilton).

Swimming winners:

Clarence Whittingham Memorial 1/4 mile:

(Overall) Colleen Smith, John Switzer, Julia Martinusen.

(From swim program/ youngest to finish) Jackson Luchtmeyer

(Oldest to finish) Bernard Hewitt.

Front crawl:

Girls 7 & 8: Rowan Prentice, Winnie Bibbs.

Boys 7 & 8: Shane Richards, Jay Work.

Girls 9 & 10: Emma Porter, Crystal Work.

Boys 9 & 10: Liam Wilson, Joseph McKenzie, Ty Porter.

Girls 11 & 12: Roslyn Baird, Lara Court, Cora McClelland.

Boys 11 & 12: Dylan Wilson, Miles Pastuck, Hunter Rowe.

Girls 13 & 14: Anne Steadman, Elizabeth Steadman, Kaiah Pratt.

Boys 13 & 14: Dylan Wilson, Odhin Rowe, Lennon Court.

Girls 15 & up: Julia Martinusen, Dionne Laurie.

Boys 15 & up: Rick Laurie, Greg Baird, Caelen Middleton.

Back crawl:

Girls 7 & 8: Rowan Prentice, Winnie Bibbs.

Boys 7 & 8: Shane Richards, Jay Work.

Girls 9 & 10: Emma Porter, Crystal Work.

Boys 9 & 10: Liam Wilson, Ty Porter.

Girls 11 & 12: Roslyn Baird, Lara Court, Giana Camele.

Boys 11 & 12: Dylan Wilson, Miles Pastuck, Hunter Rowe.

Girls 13 & 14: Anne Steadman, Kaiah Pratt, Elizabeth Steadman.

Boys 13 & 14: Odhin Rowe.

Girls 15 & up: Julia Martinusen, Chandelle Rasmussen.

Elementary backstroke:

Girls 9 & 10: Crystal Work

Boys 9 & 10: Liam Wilson, Ty Porter

Girls 11 & 12: Kaari Porter, Lara Court, Ginger Boehme-Vertefeuille.

Girls 13 & 14: Anne Steadman, Elizabeth Steadman.

Boys 13 & 14: Dylan Wilson, Odhin Rowe.

Girls 15 & up: Julia Martinusen, Chandelle Rasmussen.

Breast stroke:

Girls 9 & 10: Emma Porter.

Boys 9 & 10: Liam Wilson.

Girls 11 & 12: Roslyn Baird, Lara Court, Ginger Boehme-Vertefeuille.

Boys 11 & 12: Dylan Wilson, Miles Pastuck.

Girls 13 & 14: Anne Steadman, Elizabeth Steadman.

Boys 13 & 14: Odhin Rowe.

Girls 15 & up: Victoria Steadman, Julia Martinusen, Chandelle Rasmussen.

Boys 15 & up: Matt Weingart/ Andy Bibbs (tie), Randall Wilson.

Bellyflop contest:

Junior: Hunter Rowe, Piper Smith, Ty Porter.

Senior: Alan Moss, Cypress, James MacGregor.

Cannonball contest:

Junior: Piper Smith, Savanna Birosh-Vairo, Liam Laurie.

Senior: Rick Laurie, Alan Moss, James MacGregor.

Canoe race: Fords (Kevin & Torin), Timber (Barry Young/ Sean Hayes), Switzers (Christine & John).

Kayak race: Caelen Middleton, Martin Mercier, Colleen Smith.

Volleyball tourney: Youballers (Cameron, Alan, Jack), Awesome (Kaiah, Rick, Danny) 3 Stooges (Ray, Al, Jaiden).

Whistle, Splash, & Flip Triathlon: The Lauries (Rick, Liam, Kaiah), Steadmans (Anne, Elizabeth, Victoria), Youbou Sharks (Hunter & Ohdin Rowe, Miles Pastuck).

Chalk art contest: Alex Rudzik; Diaz, Trey, Chelsea; and a tie between Simone, Anne, Elizabeth and Liam & Laurie.

lexi.bainas@cowichanvalleycitizen.com