Central Island Track and Field Meet – Midget results

Midget girls

100m

Emma Dewit (CSS) 13.31

Hannah Murray (CSS) 14.11

Lauren San Jose (Chemainus) 14.19

 

200m

Emma Dewit (CSS) 27.41

Cali Gossette (SIMS) 29.04

Hannah Murray (CSS) 29.33

 

400m

Cali Gossette (SIMS) 1:07.48

Kayleigh Ferguson (CSS) 1:08.77

Jillian Wallace (CSS) 1:11.06

 

800m

Emerald White (home schooled) 2:38.07

Kayleigh Ferguson (CSS) 2:43.28

Robyn Zinkan (Kelsey) 2:47.38

 

1500m

Emerald White (home schooled) 5:38.03

Katie Farley (Kelsey) 5:46.68

Jillian Wallace (CSS) 6:17.68

 

3000m

Emerald White (home schooled) 11:54.00

Katie Farley (Kelsey) 12:05.00

Robyn Zinkan (Kelsey) 12:30.00

 

4x100m

Cowichan Secondary 55.61

Saltspring Island Middle 58.65

Queen Margaret’s 1:01.09

 

4x400m

Cowichan Secondary 4:56.07

Frances Kelsey 4:56.76

 

Discus

Kira Keir (QMS) 19.2m

Sadie Tucker (CSS) 19.0m

Hannah Tuplin (Chemainus) 16.7m

 

Javelin

Hannah Tuplin (Chemainus) 23.12m

Jamie MacGregor (CSS) 20.16m

Nina Pickstone (SIMS) 19.87m

 

Shot put

Joelle Antufeaff (Q of A) 8.85m

Emma Dewit (CSS) 8.74m

Hannah Tuplin (Chemainus) 8.73m

 

High jump

Nina Pickstone (SIMS) 1.35m

Madi Jumeau (SIMS) 1.30m

Olivia Copeland (QMS) 1.25m

 

Long jump

Lauren San Jose (Chemainus) 4.24m

Cali Gossette (SIMS) 3.86m

Hannah Tuplin (Chemainus) 3.84m

 

Triple jump

Samantha Johnson (CSS) 8.85m

Riley Smith (CSS) 8.21m

Jaime Needham (Q of A) 8.00m

 

Midget boys

100m

Jaze Hilton (Kelsey) 12.51

Cam Lesergent (CSS) 12.96

Brandon Reymerink (CSS) 13.03

 

200m

Luke Handel (CSS) 27.81

Oliver Bontkes (CSS) 28.06

Jacob Middlemiss (CSS) 28.57

 

400m

Christian DeBeer (Q of A) 1:02.98

Riley Wainman (CSS) 1:06.11

Dalton Battye (CSS) 1:06.46

 

800m

Dalton Battye (CSS) 2:32.92

Christian DeBeer (Q of A) 2:36.43

Aidan Tuplin (Q of A) 2:37.47

 

1500m

Stefan Esquivel (Q of A) 5:17.09

Dawson Webb (CSS) 5:21.22

Dalton Battye (CSS) 5:32.44

 

3000m

Stefan Esquivel (Q of A) 11:27.91

Dawson Webb (CSS) 12:15.48

Christian DeBeer (Q of A) 12:34.51

 

4x100m

Cowichan Secondary B 52.77

Frances Kelsey 53.12

Cowichan Secondary A 56.16

 

4x400m

Cowichan Secondary 4:44.43

 

Discus

Brandon Reymerink (CSS) 30.3m

John Lee Wong Bates (Q of A) 23.9m

Tyler Leech (Kelsey) 23.4m

 

Javelin

Sion Griffiths (Kelsey) 36.92m

Tyler Leech (Kelsey) 31.55m

Finn Bond (Chemainus) 27.84m

 

Shot put

Sion Griffiths (Kelsey) 11.10m

Brandon Reymerink (CSS) 9.96m

John Blake (CSS) 9.50m

 

High jump

Sion Griffiths (Kelsey) 1.49m

Dawson Tomich (CSS) 1.47m

Chrstian DeBeer (Q of A) 1.47m

 

Long jump

Pierson Atsma (DCS) 4.61m

Sion Griffiths (Kelsey) 4.45m

Manny Wood-Lynes-Ford (SIMS) 4.33m

 

Triple jump

Brandon Reymerink (CSS) 9.69m

Sion Griffiths (Kelsey) 9.59m

Dawson Tomich (CSS) 9.45m